13apr2005

Микола Томенко: Перший національний буде державним за формою власності, суспільним за методом управління, національним за духом та народним за змістом

<P>&nbsp;</P>

Віце-прем’єр-міністр України Микола Томенко, виступаючи сьогодні зі співдоповіддю на парламентських слуханнях про перспективи створення громадського телерадіомовлення, зазначив, що на цих слуханнях необхідно завершити дискусію про суспільне мовлення в Україні і почати нарешті його робити, повідомила прес-служба віце-прем’єр-міністра.

На думку Миколи Томенка, більше немає потреби збирати парламентські слухання, оскільки не лише керівництво держави, а і суспільство – про це свідчать проведені соціологічні дослідження - вже визначились стосовно цього питання. "Звичайно, існує невелика група людей, яка раніше використовувала державне мовлення для дискредитації "неправильних" для них політиків, а сьогодні розповідає про те, що це - унікальний інструмент для знищення своїх колишніх політичних патронів, теперішньої нової "опозиції". Але такі аргументи не будуть підтримані ні суспільством, ні новою владою, оскільки суспільне телебачення не робиться для політичних партій і тим більше для виборів. Воно робиться для людей", - зауважив віце-прем’єр.

Микола Томенко також зазначив, що не має бути дискусії між поняттями "державне", "національне", "народне" чи "суспільне" під час означення нового мовлення. "Суспільне мовлення – це державне мовлення за формою власності, тому що ніхто не збирається його приватизувати і робити закрите акціонерне товариство кількох родин. Це телебачення національне за ідеями, цінностями, які воно представлятиме у своїх програмах. Це телебачення народне, оскільки воно повинно представляти інтереси абсолютної більшості населення України і говорити з цим народом. І, нарешті, це телебачення суспільне перш за все за системою управління, механізмом впливу суспільства і суспільними цінностями, які повинні бути на цьому каналі", - зазначив віце-прем’єр.

Він також окреслив перші найголовніші кроки потрібні для по створенню суспільного мовлення. За його словами, перший крок – це формування наглядової ради, яка у своєму складі матиме щонайменше 50% представників громадськості. Саме ця рада, а не Президент, на думку Миколи Томенка, має призначати керівників суспільного телебачення, а також затверджувати загальні принципи програмної політики і контролювати фінансування.

Другий крок пов’язаний з редакційною політикою. "Я повністю підтримую ідею того, щоб найближчим часом керівництво НТКУ спільно з журналістським колективом підписало угоду про принципи редакційної політики, яка б дозволила і керівникам компанії, і журналістам нормально працювати і не залежати від дзвінків "зверху", - зазначив Томенко.

На його думку, журналісти суспільного телебачення не мають продовжувати зберігати статус державних службовців з їхніми нинішніми мізерними посадовими окладами. "Це повинно бути державне підприємство, працівники якого стануть нарешті журналістами, які працюють у всіх комунальних медіа, і отримуватимуть ту заробітну плату, на яку вони заслуговують", - вважає Томенко.

Стосовно фінансування суспільного телебачення, то, за словами віце-прем’єра, треба зберігати державне фінансування у частині освітніх, культурологічних, дитячих і подібних програм. Щодо іншого сегменту фінансування – чи це буде податок з реклами, чи з діяльності комерційних телекомпаній, чи з громадян – думаю, ми ще маємо час, щоб визначитись до підготовки наступного бюджетного року", - зазначив Микола Томенко.

Він висловив переконання, що якщо без політики говорити про конкретні кроки для створення суспільного мовлення, то вже в цьому році ми матимемо на Першому національному каналі - громадське мовлення в інтересах українського суспільства. "Змінюючи ситуацію в ЗМІ та медіа-політику, є політична воля уряду, щоб від влади до суспільства передати важелі контролю, прийняття рішень та оцінку того, що на сьогодні є важливим в телерадіопросторі", - зазначив Томенко.

Таким чином, підсумував Томенко, "з загальних розмов про ідею створення суспільного телебачення в Україні ми тепер виходимо в практичну площину. Тому нам треба говорити про проект закону, відповідні постанови Кабінету Міністрів, і надалі проводити дискусію вже в межах цих документів".

Авторские колонки 
Андрей Пясецкий
моБилль о правах
Агентства 
АГЕНТСТВА125
МЕДИА70
ГРУППЫ9